Listopadové setkání v italské Katánii

23.11.2014 16:11

     Další setkání projektu „Comenius 2013 – 2015: Art Snapshots of the Past and Present" se tentokrát uskutečnilo od 16. do 22. listopadu v Itálii. Sicilská škola z Katánie zde vřele přijala zástupce škol z 9 zemí Evropské unie. Tématem setkání byly druhy dopravy. Jednotlivé země ve svých prezentacích srovnávaly umělecká díla, která zachycovala dopravní prostředek, se současnou fotografií. Výběr byl velmi pestrý: od kočáru taženého koňmi a starých rybářských bárek až po dnešní tramvaje či helikoptéry.

     Během několika workshopů jsme se naučili malovat pestrobarevné sicilské motivy na tamburíny, na bicí nástroje jsme nacvičili doprovod k lidové písni a na chvíli jsme se změnili v tanečníky. I když jsme nedosáhli dokonalosti místních umělců, při společném vystoupení jsme se výborně pobavili. Nikomu nevadilo, že občas zazněl falešný tón nebo někdo tančil mimo rytmus. A protože nejen uměním je člověk živ, zvládli jsme i přípravu místní rýžové speciality (arancini) a světoznámé pizzy. Nechyběly ani návštěvy muzeí (Bellini museum, Paolo Orsi museum) a prohlídky historických památek oblasti (Ursino Castle, Benedittini monastery, archeopark v Syrakusách). Nezapomenutelným zážitkem pro všechny byl výlet na Etnu. Krajina utvářená sopečnou lávou byla ohromující. Kouzlo dotvářelo pestře zbarvené podzimní listí stromů.

     Závěr setkání byl věnován dotazníku, který sleduje změny ve školství v průběhu několika desetiletí a také se snaží najít nejstaršího prarodiče žáků. Projednán byl i program lednového setkání v Řecku a podoba  e-knihy zachycující výsledky naší společné dvouleté práce. Celý pobyt provázelo slunečné teplé počasí, které přispělo k příjemné atmosféře mezinárodního setkání.

 

—————

Zpět